Medlemsföreningar

UPS är en paraplyorganisation för 60 pensionärsföreningar med sammanlagt drygt 20 000 medlemmar.
Uppdaterades senast: 2018-05-14

Aktiva Seniorer
Britt-Marie Gunnarstedt (ordförande)
Otto Myrbergs väg, 75231 Uppsala
e-post: brittmarie123@gmail.com
Mobiltelefon: 072-537 43 45
Hemsida

 

Arbetarrörelsens historieförening
Kjell Jernberg (ordförande)
Bellmansgatan 46, 754 26 Uppsala
e-post: kjell.i.jernberg@gmail.com
Mobiltelefon: 070-323 04 76
Hemsida saknas

 

Estniska pensionärsföreningen
Vello Trepp (ordförande)
Källbovägen 14A, 756 46 Uppsala
e-post: vello.trepp@telia.com
Telefon: 018-30 27 63
Hemsida saknas

 

Lötenträffens pensionärsförening
Lennart Kågedal (ordförande)
Torgrims väg 3, 754 40 Uppsala
e-post: lennart.kagedal@comhem.se
Telefon: 018-32 85 88
Mobiltelefon: 070-938 13 65
Hemsida saknas

 

NFPF Nykterhetsfolket
Gunnar Lundgren (ordförande)
Granitvägen 14 A, 752 43 Uppsala
Telefon: 018-51 20 98
Barbro Bjervner (kontaktperson)
Gränbyvägen 4 C, 754 32 Uppsala
e-post: barbro.bjervner@bredband.net
Telefon: 018-51 20 98
Hemsida saknas

 

Odd Fellow pensionärsklubb
Rolf Edström (ordförande)
Fyrisvallsgatan 8 B, 752 20 Uppsala
e-post: saknas
Mobiltelefon: 073-089 64 75
Hemsida saknas

 

PLR – Pensionerade Lärares Riksförbund
Inger Berg (ordförande)
Svartbäcksgatan 43B, 753 16 Uppsala
e-post: ingermartina@telia.com
Telefon: 018-13 15 70
Hemsida

 

PRO Almunge
Hans-Gunnar Bergquist (ordförande)
Storfamnsvägen 10, 740 10 Almunge
e-post: hgberka@gmail.com
e-post: almunge@pro.se
Telefon: 0174-20 131
Mobiltelefon: 070-96 40 131
Hemsida

 

PRO Björklinge
Tord Andersson (ordförande)
Furuliden, Södra Långåsvägen 10, 743 62 Björklinge
e-post: bjorklinge@pro.se
Telefon: 076-712 77 34
Hemsida

 

PRO Byggnads
Ove Johansson (ordförande)
Munters gata 57, 754 39 Uppsala
e-post: ove.johansson13@comhem.se
Telefon: 018-25 95 49
Mobiltelefon: 073-771 09 35
Hemsida

 

PRO Bälinge
Hans Nyström (ordförande)
e-post: hansnystrom1953@gmail.com
Mobiltelefon: 070-314 95 55
Hemsida

 

PRO Eriksberg
Gunilla Estrin-Persson (ordförande)
Trasthagsvägen 24, 756 53 Uppsala
e-post: gunilla.estrin-persson@telia.com
Telefon: 018-32 14 73
Mobiltelefon: 070-650 4221
Hemsida

 

PRO Fjärdingen
Hans Granlund (ordförande)
Rimbogatan 12, 753 24 Uppsala
e-post: hans.granlund@hotmail.com
Telefon: 018-14 38 30
Mobiltelefon:073 -094 38 30
Hemsida

 

PRO Fålhagen
Sören Gozzi (ordförande)
Vaksalagatan 21, 753 31 Uppsala
e-post: soren.gozzi@gmail.com
Telefon: 018-12 47 31
Mobiltelefon: 073-997 72 96
Hemsida

 

PRO Gottsunda-Sunnersta
Uno Lund (ordförande)
Mamabacke 3 A , 756 47 Uppsala
e-post: unogosta@gmail.com
Telefon: 018- 30 15 39
Mobiltelefon: 070-796 15 39
Hemsida

 

PRO Grafiska
Göran Engemar (ordförande)
Bellmansgatan 154, 754 26 Uppsala
e-post: g2.engemar@spray.se
Telefon: 018-23 14 37
Hemsida

 

PRO Knutby
Lars Erik Eriksson (ordförande)
Kyrkbacksvägen 4, 740 12 Knutby
e-post: eriksson.lar.mar@telia.com
Telefon: 0174-40351
Mobiltelefon: 070-597 90 39
Hemsida

 

PRO Kultur Uppsala
Birgitta Forsman (ordförande)
Geijersgatan 16 B, 752 26 Uppsala
e-post: birgitta-m.forsman@comhem.se
e-post: kultur.uppsala@pro.se
Telefon: 018-20 06 70
Mobiltelefon: 070-580 91 19
Hemsida

 

PRO Kungsängen
Ulla Öberg (ordförande)
e-post: ullamarg.oberg@gmail.com
Mobiltelefon: 070-799 89 73
Hemsida

 

PRO Norra Hagunda
Stig Broman (ordförande)
Konsulentvägen 15, 740 20 Vänge
Telefon: 018-36 44 72
e-post: saknas
Hemsida

PRO Postens pensionärsklubb
Lasse Borg (ordförande)
Bokvägen 10, 75350 Uppsala
e-post: l-g.borg@telia.com
Telefon: 018-36 77 25
Mobiltelefon: 070-536 13 25
Hemsida

 

PRO Rasbo-Rasbokil
Rolf Eriksson (ordförande)
Rasbo Vallby 25, 755 96 Uppsala
e-post: rolferiksson@spray.se
Telefon: 018-36 52 13
Hemsida

 

PRO Samorganisation i Uppsala Kommun
Sören Gozzi (ordförande)
Vaksalagatan 21, 753 31 Uppsala
e-post: soren.gozzi@gmail.com
Telefon: 018-12 47 31
Mobiltelefon: 073-997 72 96
Hemsida

 

PRO Storvreta
Ingegerd Wåhlin (ordförande)
Markegångsvägen 1 F, 743 30 Storvreta
e-post: storvreta@pro.se
Telefon: 018-31 54 00
Mobiltelefon: 070-5580931
Hemsida

 

PRO Svartbäcken
Anita Berger (ordförande)
Bellmansgatan 46, 754 26 Uppsala
e-post: anita.berger43@gmail.com
Mobiltelefon: 070-819 26 30
Hemsida

 

PRO Södra Hagunda
Erik Wall (ordförande)
Wiks mur 21, 755 91 Uppsala
e-post: wall.erik@telia.com
Telefon: 018-39 90 59
Hemsida

 

PRO Tuna-Stavby
Christer Johansson (ordförande)
Stavby-Nyby 120, 747 94 Alunda
e-post: christer13153@telia.com
Telefon: 0714-13153
Mobiltelefon: 070-660 97 94
Hemsida

 

PRO Vaksala-Danmark
Kjell Glimmerud (ordförande)
Smålandsvägen 1, 757 58 Uppsala
e-post: kglimm@hotmail.com
Telefon: 018-402 890
Hemsida

 

PRO Vattholma
Hans-Olof Brink (ordförande)
Bruksgårdarna 9, 74350 Vattholma
e-post: brinkens@gmail.com
Mobiltelefon: 073-649 98 52
Hemsida

 

RPG Gamla Uppsala
Mats Larsson (ordförande)
Regins väg 1, 754 40 Uppsala
Dahn Sundberg (sekreterare)
e-post: dahn.sundberg@outlook.com
Telefon: 018-35 52 90
Mobiltelefon: 076 117 46 56
Hemsida saknas

 

RPG Årstakyrkan
Rolf Blomflelt (ordförande)
Timjansgatan 111, 754 47 Uppsala
e-post: karlaxel.gustafsson1@gmail.com
Telefon: 018-253304
Mobiltelefon: 070-543 50 66
Hemsida saknas

 

Röde Hanen
Mats Sundelius (ordförande)
Norrtorpsvägen 23, 756 55 Uppsala
e-post: ma.sundelius@telia.com
Telefon: 018-40 05 22
Hemsida saknas

 

SeniorNet
Birgitta Avholm (ordförande)
Krokstaäng 1, 743 86 Bälinge
e-post: avholm@gmail.com
Mobiltelefon: 076-880 83 92
Hemsida

 

SKPF avd 3
Berit Eriksson (ordförande)
Hällbygatan 19, 752 19 Uppsala
e-post: berit.c.ericsson@telia.com
Mobiltelefon: 070-309 43 20
Besöksadress: Dimgatan 27
Telefon: 018-14 02 80 (tisdagar 10.00-12.00)
e-post: uppsala.avd3@skpf.se
Hemsida

 

SKPF avd 38
Laila Engström (ordförande)
Dimgatan 31, 754 31 Uppsala
e-post: uppsala.avd38@skpf.se
Telefon: 018-14 02 80 (måndagar 10.00-12.00)
Hemsida

 

SKPF avd 207/SPRF avd 7
Hans Rönnqvist (ordförande)
Morkullevägen 68, 756 52 Uppsala
e-post: hansronnqvist44@gmail.com
Mobiltelefon: 070-942 92 31
Hemsida

 

SPF Seniorerna Almtuna
Inger Millberg (ordförande)
Gränby Tvärgatan 4, 754 32 Uppsala
e-post: inger.millberg@telia.com
Mobiltelefon: 070-455 01 99
Hemsida

 

SPF Seniorerna Almunge-Knutby
Åke Skaborn (ordförande)
Nyhagsvägen 3, 740 10 Almunge
e-post: ake.skaborn@telia.com
Telefon: 0174-204 89
Hemsida

 

SPF Seniorerna Björken
Anders Söderberg (ordförande)
Storgatan 9B, 753 31 Uppsala
e-post: anders.h.soderberg@gmail.com
Mobiltelefon: 073-507 76 27
Hemsida

 

SPF Seniorerna Danmark-Funbo
Yvonne Lindblom (ordförande)
Lidnersgatan 36, 754 42 Uppsala
e-post: karin.m.franzen@spray.se
Telefon: 018-32 39 81
Hemsida

SPF Seniorerna Ekebyhus
Hans Aldskogius (ordförande)
Flogstavägen 5 D, 752 73 Uppsala
e-post: hans.aldskogius@kultgeog.uu.se
Telefon: 018-46 03 30
Hemsida

 

SPF Seniorerna Fyris
Bo Hulting (ordförande)
Vattholmavägen 4 A, 754 18 Uppsala
e-post: bo.hulting@bredband.net
Telefon: Tel: 018-35 04 19
Hemsida

 

SPF Seniorerna Gottsunda
Inger Pålbrant (ordförande)
Hösträngsvägen 13, 756 47 Uppsala
Telefon: 018-30 25 73
Mobiltelefon: 073-366 76 37
e-post: inger_palbrant@bredband.net
e-post: spf.gottsunda@live.se
Hemsida

 

SPF Seniorerna Idun
Kerstin Åström (ordförande)
Karin Boyegatan 2, 754 28 Uppsala
e-post: kerstinbastrom64@gmail.com
Telefon: 018-32 35 45
Mobiltelefon: 070-607 52 62
Hemsida

 

SPF Seniorerna Linné
Margareta Danielsson (ordförande)
Kristinavägen 13, 757 56 Uppsala
e-post: margsven.danielsson@swipnet.se
Telefon: 018-42 17 50
Hemsida

 

SPF Seniorerna Luthagen
Berthold Lindersten (ordförande)
Gösta Wahlströmsv. 9, 752 31 Uppsala
e-post: berthold_se@yahoo.se
Telefon: 018-40 11 98
Hemsida

 

SPF Seniorerna Norunda
Carin Björk (ordförande)
Getramsvägen 4, 743 40 Storvreta
e-post: carinb@bjorknet.com
Telefon: 018-36 68 69
Mobiltelefon: 073-397 60 34
Hemsida

 

SPF Seniorerna Sunnersta
Marianne Westerlund (ordförande)
Mälarvägen 8, 756 53 Uppsala
e-post: marianne@velorum.se
Telefon: 018-32 48 35
Hemsida

 

SPF Seniorerna Sävaådalen
Britta Fagerberg (ordförande)
Läby-Västerby 203, 755 92 Uppsala
e-post: britta.fagerberg@telia.com
Telefon: 018-46 10 12
Hemsida

 

SPF Seniorerna Södra Oland
Anne-Margreth Öberg-Wiklund (ordförande)
Börsta 227, 747 93 Alunda
Telefon: 0174-121 32
e-post: annmargo@live.se
Hemsida

 

SPF Seniorerna Uppsala City
Gunnel Jägare (ordförande)
Vaksalagatan 47, 753 31 Uppsala
e-post: jagare.gunnel@gmail.com
Telefon: 018-14 89 52
Mobiltelefon: 073-909 89 88
Hemsida

 

SPF Seniorerna Uppsala Västra-Nova
Sven Pudas (ordförande)
Bruksvägen 14, 752 41 Uppsala
e-post: sven.pudas@gmail.com
Telefon: 018-51 58 34
Hemsida

 

SPF Seniorerna Vaksala
Bore Syrén (ordförande)
Betgatan 23, 754 49 Uppsala
e-post: bore.syren@telia.com
Telefon: 018-25 29 80
Hemsida

 

Uppsala Demensförening
Gunnel Jägare (ordförande)
Box 2011, 750 02 Uppsala
e-post: info@uppsalademensforening.se
Telesvar: 018-10 24 24
Besöksadress: St Olofsgatan 14
Hemsida

 

Uppsala Läns Dövas Pensionärsförening
Inger Edwall (ordförande)
Yvonne Wallin (sekreterare / kontaktperson)
Repslagaregatan 16, 753 33 Uppsala
e-post: yvonne.wallin45@gmail.com
Hemsida

 

Uppsala emeritikrets för präster och diakoner
Hans-Erik Graf (ordförande)
S:t Johannesgatan 4 A, 753 11 Uppsala
e-post: hanserik.graf@hotmail.com
Mobiltelefon: 070-964 08 33
Hemsida saknas

 

Uppsalapolisens pensionärsförening
Benny Bengtsson (ordförande)
Rörgatan 13, 752 21 Uppsala
e-post: bbengtsson@hotmail.com
Mobiltelefon: 070-330 69 55
Hemsidan saknas

 

Uppsala Senioruniversitetet USU
Britt-Louise Gunnarsson (ordförande)
Bergsbrunnagatan 1, 753 23 Uppsala
Telefon: 018-32 09 16
e-post: usu@usu.se
Hemsida

 

Valsätrakyrkans och Missionskyrkans pensionärsgemenskap
Bertil Jakobsson (ordförande)
Snorrevägen 14, 754 40 Uppsala
e-post: bertil.jakobsson@hotmail.com
Telefon: 018-32 80 85
Hemsida saknas

 

Veteranerna
Tone Tingsgård (ordförande)
Torsgatan 2, 753 15 Uppsala
e-post: tone.tingsgard@telia.com
e-post: kerstin@jora.info (Kerstin Ramdén, sekreterare)
Telefon: 018-23 00 41
Mobiltelefon: 070-530 42 57
Hemsida

 

VISION i U:a, pensionärssektion
Maud Blom (ordförande)
Norrtäljegatan 42B, 753 27 Uppsala
e-post: maud.blom2@comhem.se
Telefon: 018-71 20 72
Hemsida saknas